توسعه پاک هدف ماست

واحد حفاظت محیط زیست شرکت ملی گاز ایران در راه فعالیت‌های خود بعنوان محور اصلی به این موضوع می پردازد که فعالیتهای صنعت گاز چه آسیب‌ها و مضراتی می‌تواند به محیط‌زیست پیرامون وارد سازد.

عمده فعالیت‌های واحد محیط زیست شرکت ملی گاز در برگیرنده شناخت و کنترل اثرات عملیات ساختمانی، مهندسی و توسعه، عملیات پالایش گاز، انتقال گاز، ذخیره سازی و توزیع گاز طبیعی می‌باشد. عملیات ساختمانی و توسعه گاز در بخش احداث پالایشگاه‌ها، ایستگاه‌های تقویت فشار و خصوصا در احداث خطوط لوله، به لحاظ ماهیت این قبیل طرح‌ها (با اجرای عملیات ساختمانی، مسیرسازی و لوله‌گذاری) پتانسیل اثرگذاری بر محیط زیست را دارا می‌باشند. از آنجایی که در مرحله مطالعات و طراحی این قبیل پروژه‌ها، مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی صورت می‌پذیرد، پارامترهای زیست‌محیطی در طراحی و انتخاب گزینه‌های مکانی و فنی مدنظر قرار گرفته و با استقرار و اجرای برنامه‌های مدیریت زیست‌محیطی (EMP & EMS) و نیز اجرای برنامه‌های خوداظهاری و پایش پارامترهای زیست‌محیطی و ارائه گزارش‌های مربوط به روند پیشرفت ملاحظات زیست‌محیطی در روند اجرای این طرح‌ها حداکثر تلاش به منظور مطابقت فعالیت‌های اجرایی با ملاحظات زیست‌محیطی صورت می‌گیرد.
علاوه بر برنامه‌های کنترل و پایش آلاینده‌ها به طور منظم، بمنظور ترویج فرهنگ پاکسازی محیط و ارزش بخشیدن به محیط‌زیست برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی در زمینه محیط‌زیست در سطوح مختلف پرسنلی، اعم از مدیران و کارشناسان صنعت گاز برگزار می‌گردد. در این زمینه با چاپ بروشورها و پوسترهای مرتبط با مناسبت‌های زیست‌محیطی اطلاع‌رسانی و ترویج فرهنگ زیست‌محیطی در سطح پرسنل واحدهای عملیاتی و شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی گاز، برگزاری مناسبت‌های ویژه و کمک‌های مالی به برنامه‌های زیست‌محیطی در سطح کشور انجام می گردد. همچنین در زمینه مباحث مرتبط با محیط‌زیست، از جمله ارزیابی اثرات زیست‌محیطی، مکانیزم توسعه پاک (CDM ) و … با برگزاری سمینارهای تخصصی در سطوح مدیریتی و کارشناسی اقدامات مناسبی در سطح شرکت ملی گاز ایران صورت گرفته است.
واحد محیط‌زیست شرکت ملی گاز ضمن اینکه نظارت کامل بر عملکرد شرکت‌های تابعه و فرعی در زمینه‌ محیط‌زیست دارد؛ در جهت تهیه و ارائه دستورالعمل‌ها و روش‌های اجرایی مناسب جهت مواجهه با مشکلات و مسائل زیست‌محیطی که در واحدهای عملیاتی مطرح می‌شود، اقدام می‌نماید و برنامه‌های پایش پارامترهای محیط‌زیستی در بخش‌های مختلف شرکت ملی گاز به طور منظم پیگیری و به مورد اجرا گذاشته می شود.

 

نوشته های مرتبط

نکات استفاده از لباس کار

نکات جهت استفاده از لباس کار: جهت جوشکاران به دلیل شرایط خاص کار، علاوه بر

بهداشت چیست ؟

بهداشت چیست ؟ بهداشت در واقع کلید درهاى آینده به روى فعالیتهاى اقتصادى و پیشرفتهاى

کپسول آتش نشانی هالوژنه چیست؟

ماده هالوژنه چیست؟ مواد هالوژنه متشکل از یک هیدروکربن حاوی عناصر هالوژن از جمله فلوئور،

الزامات HSE Plan

الزامات HSE Plan شامل بخش های تخصصی مختلفی در یک طرح HSE می باشد.